«جمهور» افلاطون در بازار کتاب

چاپ تازه کتاب «جمهور» نوشته افلاطون با ترجمه فواد روحانی منتشر شد. به گزارش ایسنا، چاپ هجدهم این کتاب در ۶۴۸ صفحه با قیمت ۵۰هزار تومان توسط انتشارات علمی و فرهنگی منتشر شده است.
ناشر در معرفی این کتاب و مترجمش نوشته است: در کتاب «جمهور» که از مهمترین آثار فلسفی و ادبی جهان و افلاطون به شمار می‌آید و جلوه‌گاه نظر نقاد و افکار عمیق افلاطون است میان سقراط و چند تن دیگر از جویندگان حقیق گفت‌وگویی درمی‌گیرد. صحبت آن‌ها در آغاز درباره مفهوم واقعی عدالت است اما سقراط با برهان‌های روشن خود پرده‌های ابهام از روی حقیقت عدالت را کنار می‌زند و سپس در خیال به تعریف جامعه عادل و کامل می‌پردازد. از سازمان و شکل حکومت و فضایل رهبران و تربیت افراد در آن جامعه سخن گفته و در نهایت بحث خود را به مسائلی می‌کشاند که منجر به تباهی و زوال حکومت‌ها می‌شود.
از مهم‌ترین ویژگی‌های این ترجمه مقابله متن ترجمه از سوی مترجم با سه ترجمه انگلیسی و دو ترجمه فرانسوی از کتاب جمهور است که منجر به روانی و خوانا بودن و قابل درک بودن متن کتاب شده است.
فواد روحانی، مترجم این کتاب، کارشناس ارشد مسائل نفت و از شخصیت‌های موثر در تاسیس سازمان اوپک بود و طی سال‌های ۱۹۶۱ تا ۱۹۶۴ دبیرکلی اوپک را نیز از سوی ایران بر عهده داشت. روحانی تنها دبیرکل ایرانی اوپک از تاریخ تشکیل آن است و پس از آن ایران دیگر این سمت را کسب نکرده است.
روحانی فارغ‌التحصیل دانشگاه آکسفورد، دانشگاه لندن و دانشگاه پاریس بود و به پنج زبان زنده دنیا تسلط داست. از او به جز این اثر، دو کتاب روان‌شناسی و دین اثر کارل گوستاو یونگ و کلیات زیباشناسی نوشته‌ بندتوکروچه نیز در انتشارات علمی و فرهنگی منتشر شده است.

شکوهی

Next Post

گزارش روز| موقوفه خواری دولتی!

ش آگوست 15 , 2020
پایگاه خبری جامعه خبر| سید هادی کسایی زاده| شهرکهریزک، بیش از 200 هزار نفر جمعیت دارد که بخش زیادی از آنها را اتباع غیرمجاز تشکیل می دهند. هرچند نام شهرکهریزک در کتب باستانی ایران به نیکی یاد شده اما امروز در سئو گوگل و موتورهای جستجوگر و فضای مجازی با […]
خبر جدید | اخبار ایران و جهان | دیتی نیوز | دیتی وب