پشت‌پرده توافق امارات با اسرائیل

جرمی وود تحلیلگر و نویسنده ارشد پایگاه خبری آتلانتیک، در مقاله‌ای برای این پایگاه خبری، به دلایل امارات جهت سازش با رژیم صهیونیستی و انعقاد توافق عادی سازی روابط با این رژیم پرداخته است.
وی در این رابطه می‌نویسد: «روز ‫۱۳ آگوست، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا از عادی سازی روابط میان اسرائیل و امارات متحده عربی خبر داد. اسرائیل همچنین در چارچوب توافق عادی سازی روابط با امارات متعهد شده که برنامه الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری به قلمروی اشغالی خود را به حالت تعلیق درآورد. این توافق به طور خاص، نقش جرارد کوشنر به عنوان نماینده ویژه ترامپ در مسئله به اصطلاح صلح در خاورمیانه را برجسته می‌سازد و برای آن‌هایی که معتقد بودند نقش و جایگاه کوشنر در دولت ترامپ، صرفا نمایشی است و وی چیزی جز تئوری‌پردازی‌های بی‫نتیجه در عرصه سیاست خارجی آمریکا ارائه نمی‌کند، شوکه کننده خواهد بود. با این حال، پیش از انعقاد این توافق، نشانه‌هایی دال بر اینکه یکچنین توافقی منعقد خواهد شد و دولت ترامپ بهترین دولت جهت محقق کردن یکچنین مساله‌ای است، وجود داشت».
به گزارش فرارو، عربستان سعودی به طور خاص، بخشی از توافق مذکور نیست با این حال، روابط آن با امارات متحده عربی به قدری نزدیک است که اینگونه به نظر می‌رسد که ریاض چراغ سبز را در این زمینه به ابوظبی نشان داده و امارات نیز به طور ویژه حافظ منافع عربستان در مراوداتش با اسرائیل خواهد بود. دولت ترامپ با این کشور‌ها از طریق کانال‌هایی ارتباط می‌گیرد که در نوع خود مبهم و توام با فساد به نظر می‌رسند. چند ماه قبل، یک چهره دانشگاهی سعودی به من گفت که فهم ترامپ برای او، به مراتب ساده‌تر از من است. دلیل این مسئله هم این است که من در کشوری زندگی می‌کنم که در آن قوم و خویش‌پرستی و طایقه گرایی یک جرم است. اما او در جایی زندگی می‌کند که این مسائل، ماهیت نظام حکومتی (در عربستان) را شکل می‌دهند. این ایده که یک رئیس جمهور، داماد خود را برای اداره یکی از مهمترین جنبه-های سیاست خارجی آمریکا انتخاب کند، عمیقا من را آزار می‌دهد. آن چهره دانشگاهی سعودی به من گفت: برای سعودی ها، این مسئله یک موضوع کاملا عادی است و هیچ چیز خاص و مرموزی هم در رابطه با آن وجود ندارد. هر فردی که از نظر سیاسی به حکومت سعودی نزدیک باشد به خوبی می‌داند که جرارد کوشنر، خطوط ارتباطی مستقیمی با محمد بن سلمان ولیعهد سعودی و حاکم بالقوه عربستان سعودی دارد. وی همچنین با محمد بن زاید ولیعهد ابوظبی و همتای بن سلمان نیز ارتباطات نزدیکی دارد. با این حال، ترامپ یا کوشنر با هیچ چهره فلسطینی، به نحو مشابه، ارتباط مستقیم ندارند تا با او نیز دست به رایزنی و مذاکره پنهانی بزنند. از این منظر، چندان شگفت انگیز نیست که اکنون شاهدیم نخستین دستاورد مهم سیاست خارجی دولت ترامپ، توافقی است که با شاهزاده‌های میلیاردر عرب منعقد می‌شود و کاملا به اهداف، منافع و آرمان‌های فلسطینی ها، بی توجه و بی اعتنا است.
در دوره ریاست جمهوری جرج دبلیو بوش در آمریکا، شعار و دستور کار اصلی نومحافظه کاران این بود که راه بیت المقدس از بغداد می‌گذرد (این بدان معناست که اگر اسرائیل به دنبال ایجاد فضایی صلح-آمیز در منطقه برای خود است، ابتدا باید دولت‌های دوست و طرفدار دموکراسی عرب را در منطقه مستقر ساخت). این طرح آنگونه که پیش بینی می‌شد، با موفقیت عمل نکرد. از این رو، آمریکایی‌ها و اسرائیلی‌ها این ایده را مطرح ساختند که چرا نیاییم مسیر طرح خود را تغییر دهیم و به جای بغداد، از ابوظبی کار را آغاز کنیم؟ حداقل شیخ‫نشین‌های حاشیه خلیج فارس آماده انعقاد توافق با اسرائیل هستند و به این مطمئنند که حمایت دولت آمریکا و به طور خاص شخص ترامپ از آن ها، می‌تواند انتقادات و تحرکاتی که بر علیه آن ها، طرح و انجام خواهد شد (چه در عرصه داخلی و چه بین‫المللی)، خنثی سازد. به هر حال پُر واضح است که اقدام کشوری، چون امارات متحده عربی در خیانت به آرمان فلسطین، بی‌جواب نخواهد ماند.
اضافه بر این، شیخ‫نشین‌های حاشیه خلیج فارس، قویا خواستار توسعه روابط با اسرائیل در برهه کنونی هستند. امارات متحده عربی هیچ وقت همچون دیگر دولت‌های عربی از اسرائیل متنفر نبوده است. ده سال قبل، من مقاله‌ای در مورد وضع کشاورزان عربِ مستقر در بخش اسرائیلی مرز لبنان نوشتم. مقاله من در روزنامه ابوظبی به چاپ رسید. من نگران بودم که مبادا مهر ورود به اسرائیل که در پاسپورت من آمده، در ورود من به خاک امارات متحده عربی، ایجاد مشکل کند. با این حال، دوستان من در امارات من را مطمئن کردند که مهر اسرائیلی موجود در پاسپورتم، به هیچ عنوان دغدغه‌ای مهم برای مقام‌های اماراتی نیست و آن‌ها اقدامی را بر علیه من انجام نخواهند داد.

شکوهی

Next Post

نشانه‌هایی که بیش از حد از بدن خود کار می‌کشید

ش آگوست 15 , 2020
گاهی اوقات شاید متوجه کاری که هر روز با بدن خود می‌کنیم، نباشیم. بعد از گذشت چند ماه یا چند سال، به علت همین بی توجهی بیمار می‌شویم که گران برایمان تمام شود.زیاد کار کشیدن از بدن تنها به کار کردن مستمر با ساعات کاری زیاد محدود نمی‌شود؛ بلکه زیاد […]
خبر جدید | اخبار ایران و جهان | دیتی نیوز | دیتی وب