آغاز مذاکرات صلح دولت افغانستان و طالبان در دوحه

آغاز مذاکرات صلح دولت افغانستان و طالبان در دوحه | دیتی نیوز

مذاکرات صلح بین دولت افغانستان و طالبان در قطر آغاز شد. این نخستین نشست مذاکرات صلح افغانستان با حضور هیات‌هایی از اقشار مختلف از جمله مقام‌های دولتی افغانستان و هیئت گروه طالبان است.
به گزارش ایسنا، شرط این دور مذاکرات که سرنوشت جنگ و صلح در افغانستان را تعیین خواهد کرد، آزادی پنج هزار زندانی طالبان از بند دولت بود که اخیراً تکمیل شد. این دور از مذاکرات سرنوشت آینده سیاسی افغانستان را رقم خوهد زد. انتظار می‌رود دو طرف روی آتش‌بس و توافقنامه سیاسی بحث کنند.
مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا در آغاز این مذاکرات حضور دارد و گفته طرفین نباید یک فرصت تاریخی را برای پایان دادن به جنگ از دست بدهند. این در حالی است خشونت‌ها افزایش یافته است.
گفت‫وگوهای صلح برای ماه مارس یعنی حدود شش ماه پیش برنامه‫ریزی شده بود، اما ادامه جنگ و اختلافات بر سر آزادی زندانیان دو طرف، آغاز مذاکرات را به تاخیر انداخت.
در ماه فوریه سال جاری میلادی نمایندگان طالبان توافق نامه‌ای با دولت آمریکا به منظور خارج کردن تدریجی نیروهای آمریکایی تنظیم کرده بودند. اما پیش درآمد این امر کاهش خشونت در افغانستان است. اتفاقی که در چند ماه اخیر عکس آن رخ داده است. با این وجود آمریکا اعلام کرده است که بخشی دیگر از نیروهای خود را از افغانستان خارج می‌کند.
عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی آشتی ملی رهبری هیئت دولت افغانستان را بر عهده دارد.
عبدالله گفت که او برای رسیدن به توافق جامع صلح به دوحه آمده تا مردم افغانستان زیر یک سقف واحد بعد از چهار دهه جنگ جمع شوند. او این نشست را یک فرصت استثنایی خواند.
وی از همکاری کشورهای منطقه قدردانی کرد و گفت بیایید اجازه ندهیم جنگ به درازا بکشد.
نمانیده دولت کابل هم‌چنین تصریح کرد، صلح زمینه برگشت میلیون‫ها مهاجر افغان را به کشورشان مهیا می‌کند که یکی از چالش‌های بزرگ برای مردم افغانستان است.

آغاز مذاکرات صلح دولت افغانستان و طالبان در دوحه

روزنامه ابتکار

اخبار سیستان و بلوچستان

جدیدترین اخبار سراسر ایران و دنیا با بخش خبری دیتی وب ببیند
بخش خبری وبسایت دیتی وب: دیتی نیوز

شکوهی

Next Post

آمریکا حمله به روسیه را شبیه‌سازی کرد

ی سپتامبر 13 , 2020
آمریکا حمله به روسیه را شبیه‌سازی کرد | دیتی نیوز فرماندهی نیروهای هوا-فضای روسیه گفته است، تعداد پروازهای نظامی ناتو در نزدیکی مرزهای روسیه افزایش یافته است و آمریکا در اواخر اوت حملاتی علیه روسیه را شبیه‌سازی کرد.به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری تاس، سرگئی سوروویکین، فرماندهی نیروهای هوا […]
خبر جدید | اخبار ایران و جهان | دیتی نیوز | دیتی وب