«واقعیت افزوده» کلاس‌های زمین‌شناسی را متحول خواهد کرد

«واقعیت افزوده» کلاس‌های زمین‌شناسی را متحول خواهد کرد | دیتی نیوز

یک تیم در دانشگاه «واشنگتن» نشان داده‌اند که با فناوری واقعیت افزوده(AR) چگونه می‌توان اجسام را در سطح مولکولی کاوش کرد و در عین حال به سیاره‌های دیگر سفر کرد و درواقع انقلابی در حوزه زمین شناسی ایجاد کرد.
به گزارش ایسنا و به نقل از آی ای، شاید انیمیشن سفرهای علمی را که در آن یک معلم، دانش آموزان خود را سوار بر یک اتوبوس جادویی می‌کرد و به کاوش در دنیای علم می‌پرداختند، به خاطر داشته باشید. آنها با استفاده از آن اتوبوس جادویی به سفرهای باورنکردنی می‫رفتند و به عنوان مثال برای کشف رازهای بدن انسان در مقیاس مولکولی به داخل بدن یک فرد می‌رفتند یا با موشک‌های در حال پرتاب به فضا همراه می شدند و به منظومه شمسی سفر می‌کردند.
اکنون در حالی که دانشجویان زمین شناسی برای اکتشاف ساختارهای سنگی قرار نیست به اندازه یک مولکول کوچک شوند، فناوری واقعیت افزوده(AR) به آنها اجازه می‌دهد شبیه این کار را انجام دهند.
گروهی در دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس به رهبری مارتین پرات در حال توسعه برنامه‌های بسیار جالبی هستند که از این پتانسیل فوق‌العاده بهره می‌برد.
این تیم روی برنامه‌هایی مانند GeoXplorer که قبلاً برای iOS و اندروید منتشر شده است، کار کرده‌اند. این برنامه به کاربران امکان می‌دهد نحوه قرارگیری اتم‌ها را در مدل‌های ساختار بلوری برای مواد معدنی مختلف تجسم کنند. همچنین انواع مختلفی از سنگ‌ها را به صورت سه‌بعدی تجسم کنند.
این گروه اکنون در حال توسعه برنامه مخصوص خود هم برای گوشی‌های هوشمند و هم هدست‌های واقعیت افزوده مانند هولولنز مایکروسافت است.
پرات در یک مصاحبه توضیح داد: شما می‌توانید داده‌ها را نه به روش نمایش روی دیوار با ویدیو پروژکتور یا روی صفحه کتاب درسی، بلکه به صورت سه بعدی نشان دهید. بنابراین شما با این برنامه خواهید توانست به اطراف خود نگاه کنید و جزئیات را همانطور که در زندگی واقعی تغییر می‌دهید، دستکاری کنید. محیط واقعیت افزوده در مقایسه با محیط واقعیت مجازی جذابیت بیشتری دارد و یک محیط بسیار آموزنده را فراهم می‌کند.
دامنه واقعیت افزوده فقط توسط دستگاه‌هایی که ما از آنها استفاده می‌کنیم، محدود می‌شود. بنابراین این بدان معناست که در آینده می‌توانیم مریخ را به کلاس درس بیاوریم، زیرا محققان برنامه‌های مریخ نوردهای ناسا هم اکنون در حال کار بر روی تصویرسازی سه بعدی محیط مریخ هستند.
پرات می‌گوید: امیدوارم فناوری واقعیت افزوده طی چند سال آینده به دست دانش آموزان و دانشجویان برسد و دیگر لازم نباشد فقط از لپ‌تاپ استفاده کنند و واقعاً بتوانند این داده های سه بعدی را به روشی متفاوت با یک دستگاه واقعیت افزوده در حالی که در کلاس نشسته اند، مطالعه و بررسی کنند.
متخصصان سایر زمینه‌ها نیز با درخواست تصویرسازی سه بعدی مدل‌های پروتئینی، مدل‌های باستان شناسی و آثار هنری نزد پرات آمده‌اند. البته پرات اولین کسی نیست که برای کمک به تجسم مدل‌های علمی از فناوری واقعیت افزوده استفاده می‌کند.
از آنجا که زمین‌شناسی یک علم مستلزم درک و تجسم تصویری است، منطقی است که فناوری واقعیت افزوده نقشی اساسی در آموزش زمین شناسان در آینده داشته باشد و از این فناوری برای ارائه مناظر زمین‌شناسی استفاده شود.

«واقعیت افزوده» کلاس‌های زمین‌شناسی را متحول خواهد کرد

روزنامه ابتکار

اخبار سیستان و بلوچستان

جدیدترین اخبار سراسر ایران و دنیا با بخش خبری دیتی وب ببیند
بخش خبری وبسایت دیتی وب: دیتی نیوز

شکوهی

Next Post

هشدار درباره آسیب‌ جدی به زبان ملی

ی سپتامبر 13 , 2020
هشدار درباره آسیب‌ جدی به زبان ملی | دیتی نیوز نشست تخصصی «زبان‌ فارسی در گستره گیتی» با هشدار درباره آسیب جدی به زبان، ادبیات و فرهنگ کشور برگزار شد. به گزارش روابط عمومی موسسه خانه ‌کتاب و ادبیات ایران، در ابتدای این نشست که روز یکشنبه (۲۳ شهریورماه) با حضور غلامحسین غلامحسین‌زاده، رئیس […]
خبر جدید | اخبار ایران و جهان | دیتی نیوز | دیتی وب