پيش‌بيني توليد پربار برنج در شاليزارهاي خوزستان

پيش‌بيني توليد پربار برنج در شاليزارهاي خوزستان | دیتی نیوز

سرپرست معاونت بهبود توليدات گياهي سازمان جهاد كشاورزي خوزستان پيش‌بيني كرد امسال توليد برنج‌هاي محلي و عنبربو در خوزستان به رقم ۴۷۰هزار تن برسد.
تورج نوروزي در گفت‌وگو با ايرنا، با اشاره به اينكه امسال ۱۷۵هزار هكتار از زمين‌هاي خوزستان به كشت شلتوك اختصاص يافت كه ۴۷هزار هكتار بيش از رقم مصوب در شوراي كشاورزي استان بود افزود: در سال‌هاي اخير حتي مواقع خشكسالي، كشاورزان خوزستان بر اساس گرايش خود بيش از سطح مصوب، اقدام به كشت شلتوك مي‌كردند.
وي با بيان اينكه در تامين آب مورد نياز شالي‌كاران خوزستاني همراهي خوبي از سوي سازمان آب و برق خوزستان شاهد بوديم بيان كرد: توليد شالي امسال به رقم ۷۷۰هزار تن خواهد رسيد كه از اين رقم حدود ۴۷۰هزار تن راهي بازارهاي داخلي و خارج از استان خواهد شد.
سرپرست معاونت بهبود توليدات گياهي سازمان جهادكشاورزي خوزستان ادامه داد: در صورت نابساماني در قيمت برنج توليدي استان به گونه‌اي كه ضرر و زيان شالي كاران را به همراه داشته باشد يا بازار كشش لازم براي جذب نداشته باشد، خريد توافقي از سوي تعاون روستايي يا صادرات آن در دستور كار قرار مي‌گيرد.
وي پيش‌بيني كرد با توجه به افزايش قيمت برنج خارجي ، بازار مصرف كشش لازم براي جذب توليد برنج را داشته باشد.
هم اكنون هر كيسه ۱۰كيلو گرمي برنج هندي در بازار يك ميليون و ۸۰۰هزار ريال است در حالي قيمت برنج عنبربوي مرغوب توليد استان حدود ۱٫۵ ميليون ريال است.
پارسال به بركت توليد بي‌سابقه ۵۵۰هزار تن برنج محلي و عنبربو در خوزستان به ارزش ۵۰هزار ميليارد ريال ، تعاون روستايي خوزستان ۸۶هزار تن شالي از شالي كاران خوزستاني را به قيمت توافقي خريداري كرد و بخشي كمي از برنج نيز به بازار عراق راه يافت.
برداشت شالي از شاليزارهاي خوزستان از نيمه دوم آبان به بعد شروع مي‌شود و تا يك ماه ادامه مي‌يابد.اهواز ، خرمشهر ، شادگان دشت آزادگان ، شوش ، دزفول ، هويزه ، باغملك و ايذه از كانون‌هاي اصلي كشت شلتوك در خوزستان هستند.
رييس جمهوري پارسال به واسطه توليد ۵۵۰هزار تن برنج در خوزستان از شالي كاران و مسوولان بخش كشاورزي استان قدرداني و آن نشانه‌اي از ظرفيت هاي بي شمار خوزستان در تامين امنيت غذايي كشور توضيف كرد.
استان خوزستان با توليد سالانه ۱۷٫۲ميليون تن محصولات كشاورزي ، باغي ، دام و شيلات به ارزش ۲۹۰هزار ميليارد ريال رتبه نخست كشوري را دارد.
برنج ، گندم ، نيشكر ، گل ، ذرت دانه‌اي و علوفه‌اي ، كلزا ، جو خرما ، مركبات ارگانيك و محصولات جاليزي و صيفي از مهمترين محصولات توليدي خوزستان به شمار مي‌رود.

پيش‌بيني توليد پربار برنج در شاليزارهاي خوزستان

روزنامه نورخوزستان

اخبار سیستان و بلوچستان

جدیدترین اخبار سراسر ایران و دنیا با بخش خبری دیتی وب ببیند
بخش خبری وبسایت دیتی وب: دیتی نیوز

شکوهی

Next Post

۲۰ درصد از اعتبارات ۲۷۰ ميلياردي فاضلاب اهواز واريز شده

ی سپتامبر 13 , 2020
۲۰ درصد از اعتبارات ۲۷۰ ميلياردي فاضلاب اهواز واريز شده | دیتی نیوز اينطور كه دكتر حقيقي پور مدير عامل آبفاي استان به راوي گفت از مبلغ ۲۷۰ ميليارد توماني كه به ساماندهي فاضلاب اهواز اختصاص داده شده، تا كنون بيست درصد آن داده شده و با اين تزريق به […]
خبر جدید | اخبار ایران و جهان | دیتی نیوز | دیتی وب