آتلیه ای از حضور؛ اصلح چه کسی است؟

آتلیه ای از حضور؛ اصلح چه کسی است؟ | دیتی نیوز

ساختار سیاسی گچساران توسط افراد به هر سویی کشیده می شود، هر چند به اوج نمی رود ولی گاهی به زمین کوفته می شود. در واقع هیچ ساختار سیاسی و حزبی در شهرستان وجود ندارد. چرا که در اینجا افراد با وام گرفتن از یک حزب، به خود مشروعیت سیاسی بخشیده اند و پس از آن افرادی را دور خود جمع کرده و تنها هدف این افراد نیز رسیدن به قدرت سیاسی و نمایندگی است.
در کل کشور در دوره اخیر انتخابات مجلس، بیش از آنکه فضای سیاسی حزبی باشد، تحت تاثیر برخی واقعیت و فکت هایی مثل مبارزه با فساد سیاسی یا تحت تلاش های قوم و قبیله و پشتوانه های سیاسی و مستقل از حزب وارد گود انتخابات شدند، و دیدیم که بسیاری از افراد خود را از دو حزب اصولگرا و اصلاح طلب مبرا دانسته و اعلام مستقل بودن کردند، هر چند که ریشه هایشان در یکی از این دو حزب بود.
اما این فضای سیاسی شکل گرفته و دور از حزب بودن، نتیجه اش بزرگ شدن کوتوله هایی سیاسی است که ادعای نمایندگی دارند، به واقع در عصر ارتباطات که رسانه ها و همچنین فضای مجازی عنان به دست گرفته اند و گاها استفاده هایی سیاسی از رسانه ها می شود، و رشد قارچ گونه برخی رسانه ها را در ایام انتخابات شاهدیم، و فضای مجازی خود رسانه ای خوداظهارگر است، به حضور این کوتوله ها خارج از تفکر حزبی دامن زده می شود.
گچساران و باشت بار دیگر در آزمونی قرار دارد و باید این حق سیاسی خود را ادا کند. علاوه بر اعلام حضور برخی افرادی که از گذشته اسم آنها در عرصه ی سیاسی گچساران و باشت دیده شده، برخی افراد نیز جدیدا اعلام حضور در عرصه انتخابات کرده اند. تا کنون «علیمراد جعفری، اردلان زینل زاده، هومان عسکری، سید قدرت حسینی بحرینی، ساسان تاجگردون، هادی زارع پور، عبدالرحیم رحیمی، محسن دلاویز، پورالحسینی، ایوب مقیمی، ایمان محمد پور، کوروش کرمی، مجید بخشایی، حبیب الله عاملی مقدم، زراعت کیش، وحید محمدی تبار، محمدپور ده بزرگ و… » به عنوان کاندیدای انتخابات گچساران و باشت در میان دوره اسم شان شنیده شده است.
برخی از این کوتوله های سیاسی تصورشان بر این است که نمایندگی پله ای است برای صعود به عرصه های بالاتر، مثلا عرصه های وزارتی. در حالی که نمایندگی جایگاهی است که فرد با کوله باری از تجربه، علم و دانش، ارتباطات به عنوان وکیل صدها نفر انتخاب می شود و قرار است حق و حقوق عامه مردم را استیفا کند. نمایندگی محلی است که فرد سیاسی، تجربیات خود را به نمایش می گذارد، نه آنکه جایی است که بخواهد در انجا تجربه کسب کند و آزمایش و خطا کند.
ساختار سیاسی حزبی در گچساران از هم پاشیده است، از طرفی اصلاح طلبان به دو شقه تاجگردونی و غیرتاجگردونی تقسیم شده اند و گویا تاجگردونی ها چند گزینه «عبدالرحیم رحیمی، ایوب مقیمی، هادی زارع پور» را مدنظر قرار داده اند. حاج زارع پور سابقه سیاسی دارد و فردی اخلاق مدار و مردم دار است، زمانی رئیس ستاد کروبی بوده. رحیمی مدیری اجرایی است و بسیاری افراد معتقدند رحیمی در عرصه سیاسی محبوبیتی ندارد و همچنین فردی نیست که بتواند در حقوق و گرفتن حق مردم توانا باشد و نهایتا در حد مدیری اجرایی توانا است. مقیمی نیز با وجود ظرفیتی که دارد تلاش کرده و مدیر اموزش و پرورش شهرستان شده و در همین حد هم بسیاری افراد تصمیمات او را به شدت سیاسی می دانند و رضایتی از او وجود ندارد. غیرتاجگردونی ها شاید افرادی مثل ظهیرالدین پورالحسینی را معرفی کنند ولی همچنان سکوت اختیار کرده اند. در هر حال در این انتخابات تاجگردون یا روی این گزینه های نه چندان مناسب و بعضا خوب همچون حاج زارعی خط می کشد، چرا که تاجگردون «با وجود اینکه بسیار در شهرستان سیاسی کاری کرده»، ولی خود نماینده ای تراز اول بوده، در کمیسیون ها نفوذ داشته، و با وزارت نیز ارتباطات بالایی داشت. یا اینکه فردی جوان، اقتصاددان، با ارتباطات گسترده در وزارت ها، که همتراز خود یا حتی بهتر از خود اوست را به مردم معرفی می کند. در غیراینصورت گزینه های ذکر شده رای چندانی از طرف مردم نخواهند آورد.

ساختار سیاسی اصولگرایان نیز همچون اصلاح طلب ها ساختاری شکننده است، نمی توان نام حزب را روی آن گذاشت، شاید بتوان حلقه «ائتلاف انتخاباتی» نام آن را گذاشت که انطور که مشخص است اینبار هم حول سیدقدرت بیعت اصل می چرخد. و اصولگراهای قشقایی هم جدا از این ائتلاف خواهند بود. چرا که اصولگرایان با وجود حذف رقیب دیرینه خود عرصه را برای خود باز دیده اند، ولی هنوز هیچ چیزی مشخص نیست، زیرا که سیاسیون با درایت هیچ گاه مشت خود را از ابتدا باز نمی کنند.
در هر حال، اصولگرایان باید کمی به دور و اطراف خود بنگرند، تکلیف افرادی که به تازگی ادعای کاندیداتوری داشته اند مشخص است، چرا که مردم با میزان ظرفیت این افراد آشنا هستند. اما در خصوص گزینه هایی مثل سیدقدرت حسینی، جعفری که دوره ای نمایندگی داشته اند باید به سبد رای خود دقیق تر شوند و ببینند آیا به اندازه ای رای خواهند اورد که بتوانند سر بلند کنند؟ هر فردی این آزادی بیان را دارد و می تواند خود را به دیگران بشناساند و در نهایت این مردم هستند که تصمیم می گیرند.
وظیفه نمایندگی، یعنی اینکه فرد در مقابل تک تک صدهزار نفر مسئول است، اینکه سیدقدرت حسینی اعلام می کند «اگر کسی در انتخابات شرکت کند در مقابل من است»، چه معنایی دارد؟ حتی ائمه ما زمانی که مردم آنها را درک نکردند و به سمت بیعت با انها نرفتند، از عرصه قدرت سیاسی دور شدند و همیشه نظر مردم را مهم دانسته اند، حال شما که از ائمه بالاتر نیستید! شاید جعفری با سیاست بیشتری رفتار کرده و شانس بیشتری در میان طرفداران تاجگردون داشته باشد ولی قطعا سیدقدرت حسینی این شانس را ندارد.

در دوره هشتم و نمایندگی سیدقدرت، او توجه کمی به قشقایی ها داشت و قشقایی ها حضور خود را کمرنگ دیدند. حضور و بروز قشقایی ها در عرصه سیاسی شهرستان به دوره سوم شورای شهر گچساران برمی گردد، پیش از آن قشقایی ها، جایی در عرصه ی قدرت سیاسی نداشتند ولی رفته رفته خود نمایی کردند، و اوج این حضور در زمان کاندیداتوری فولادی در نمایندگی مجلس بود. اما امروز این ائتلاف شکست خورده است. در دوره یازدهم، هومان عسکری توسط فولادی و خورشیدی به گچساران آمد. آیا هومان عسکری جوان، حقوق دان، با تجربه کاری در مجلس که به گچساران آمد و از خود هزینه های زیادی کرد، باز هم برای کاندیداتوری دعوت می شوند؟ یا اینکه این دعوت فقط تاکتیکی برای بدست گرفتن سبد رای قشقایی بود برای اینکه آراء به سمت تاجگردون نروند؟ آیا عسکری بازی خورده ی خورشیدی و فولادی شد، یا اینکه باز هم به گچساران برمی گردد و خود را به ترک و لرهای گچساران و باشت اثبات می کند.
هر چند عادل امینی شوهر خواهر غلامرضا تاجگردون در پست اینستاگرامی خبر از حضور دوباره تاجگردون داده، ولی به نظر می آید گیرهای قانونی برای حضور دوباره تاجگردون وجود دارد. محال به نظر می آید جعفری و سیدقدرت حسینی با هم کنار بیایند و ائتلاف کنند. این دو با وجود حذف رقیب دیرینه شان یعنی «تاجگردون» فضا را برای خود باز دیده اند و حتی با وجود تاجگردون هم رقیب محسوب می شدند. زینل زاده نیز در خصوص حضور خود چیزی نگفته و انگونه که پیداست حضور پر شوری نخواهد داشت. چه کسی می تواند این بار سنگین را به دوش بکشد؟
 قطعا گزینه هایی همچون غلامرضا پاکدل که هم سابقه مدیریتی و اجرایی دارد، هم مدیری نفتی است و درد این مردم را می فهمد، فردی دلسوز است، و هم تحصیل کرده تا درجه دکتری است، و سابقه اصولگرایی دارد، بسیاری از مدیران نفتی وی را تایید خواهند کرد، کاریزمای خوبی دارد و ارتباطات خوب و گسترده ای دارد، گزینه خوب و قدری در میان اصولگرایان برای استیفای حقوق مردم خواهد بود.
در هر حال به لحاظ توانایی و ظرفیت نمایندگی، در کنار افرادی که داعیه نمایندگی دارند و در میان مردم شناخته شده هستند، به نظر می اید گزینه پنهان و توانای تاجگردون که هنوز معرفی نشده است، هومان عسکری حقوق دان، و غلامرضا پاکدل مدیرعامل سابق نفت افرادی توانا هستند و نمی توان انگ ناتوانی به آنها زد.
مردم در انتخابات نقش مهمی خواهند داشت و موضوع مهم دیگر حرکت های سیاسی و خودنمایی هایی است که باعث می شود ظرفیت های وجودی افراد بیشتر مشخص شود و مردم قطعا بر اساس واقعیات و برای نفع شهر خود، بر اساس تحرکاتی که کاندیداها انجام می دهند، رای خواهند داد.
 

آتلیه ای از حضور؛ اصلح چه کسی است؟

تهیه شده توسط پایگاه خبری کبنا نیوز

اخبار سیستان و بلوچستان

جدیدترین اخبار سراسر ایران و دنیا با بخش خبری دیتی وب ببیند
بخش خبری وبسایت دیتی وب: دیتی نیوز

شهریار شکوهی

Next Post

بررسی لایحه رسیدگی به تخلفات ساختمانی

چ سپتامبر 16 , 2020
بررسی لایحه رسیدگی به تخلفات ساختمانی | دیتی نیوز در جلسه اصلی کمیسیون خاص امور کلان شهرهای هیات دولت، بررسی لایحه اصلاح مطابق ماده (۱۰۰) قانون شهرداری در خصوص رسیدگی به موضوع تخلفات ساختمانی در دستورکار قرار گرفت. به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیات دولت، […]
خبر جدید | اخبار ایران و جهان | دیتی نیوز | دیتی وب