انتقاد شدید فعال زیست محیطی از مدیران کهگیلویه و بویراحمد در حضور استاندار + پاسخ تند مدیرکل محیط زیست

انتقاد شدید فعال زیست محیطی از مدیران کهگیلویه و بویراحمد در حضور استاندار + پاسخ تند مدیرکل محیط زیست | دیتی نیوز

نشست گفت‌وگوی بخش خصوصی و دولت به ریاست حسین کلانتری استاندار کهگیلویه و بویراحمد و با حضور جمعی از مدیران برگزار شد.
به گزارش کبنانیوز از یاسوج، شهبازی دبیر انجمن محیط‌زیست دانشگاه یاسوج عصر امروز (چهارشنبه 26 شهربورماه) در این نشست که در ساختمان دولت استانداری کهگیلویه و بویراحمد برگزار شد، اظهار داشت: سمن یک رابطه است و تعریف دارد؛ رابطه همیشه باید بین دو نفر باشد؛ من نمی‌توانم یک سمن باشم و کسی دستم را نگیرد. سمن بخش خصوصی است و وقتی معنا پیدا می‌کند که بخش دولتی آن را درک کند.
شهبازی در ادامه افزود: سه‌اصل اساسی در دنیای مدیریت پست‌مدرن وجود دارد که می‌گوید مدیران سه دسته بیشتر نیستند؛ دسته اول مدیران مشکل‌مدار که فقط مشکلات را می‌بینند. امروز مدیران استان کهگیلویه و بویراحمد تنها کت و شلوار اتو می‌کنند و در جلسات می‌نشینند و یک سری بحث‌هایی هم می‌شود که باهم صحبت می‌کنند.
وی افزود: «ابوالفضل زرویی نصرآباد» در شعرش می‌گوید که تمام فکر و ذکر این دسته از مدیران این است که هیچکس پشت میزشان نشیند، «بیا بشین که میز آگه وفا داشت – وفا به صاحبای قبل ما داشت / قدیم که نرخ‌ها به طالبش بود-ارزش صندلی به صاحبش بود»
این استاد دانشگاه بیان داشت: چه دلیل دارد که وقتی سمن‌های بخش خصوصی وارد اتاق کارکنان می‌شود باید سه طبقه راه‌پله‌ها را بالا و پایین کند تا پیش مدیرکل برود!
وی اضافه کرد: دسته دوم مدیران مساله‌مدار هستند؛ این افراد علاوه بر اینکه صندلی برای آن‌ها مهم هست، پرستیژ اجتماعی را به عنوان یک نگاه می‌طلبند و دوست دارند که در دید عموم باشند، دیده شوند و مورد قبول روسای خود باشند؛ خودشان را به نمایش بگذارند. مثلاً برای آن‌ها مهم است و حتماً برای ارائه خدماتشان به صدا و سیما بروند تا به مردم بگویند که چه‌کارهایی را انجام داده‌اند.
دبیر تشکل محیط‌زیست دانشگاه یاسوج بیان داشت: در دنیای پست‌مدرن نمی‌توانیم هرطوری که می‌خواهیم در جامعه قرار بگیریم. مدیران بدانند که صاحب به صندلی ارزش می‌دهد و هرکسی هم نباید هرجایی بنشیند و مدیر شود و جایگاهی که لایقش نیست، پست بگیرد؛ تا به جامعه خدشه‌ای وارد نشود. باید انسانیت باشد انسان هستیم و پاسخگویی به مردم وظیفه مدیر هست نزدیک‌ترین شخص از بدنه جامعه که می‌توانید با آن ارتباط داشته باشید سمن‌ها هستند.
دسته سوم مدیرانی هستند که تعدادشان خیلی کم هست و انگشت شمار هستند دغدغه دارند و با راهکار جلو می‌روند.
وی بیان داشت: کدام شاخص علمی در محیط‌زیست استان مطرح شده است که استان کهگیلویه و بویراحمد مقام سوم کشور را در تولید شیلات کسب کرده در صورتی‌که مصرف شیلات در استان پایین است. این طرح چه دلیل منطقی دارد؟ چه کسی آن را بررسی کرده است؟ چرا قیمت ماهی تولید شده در استان کهگیلویه و بویراحمد از مصرف آن بیشتر است؟ اجازه دهید سمن‌ها به اداره‌کل محیط‌زیست طرح ارائه دهند.

مدیر دغدغه‌مند می‌خواهیم که در این استان نیست؛ سمن‌ها پای کار می‌آیند اما دستی نیست که دستش را بگیرد.
وی بیان داشت: طرح‌های آموزشی آسیب‌شناسی و رفع مشکل را به مدیرکل محیط‌زیست استان کهگیلویه و بویراحمد ارائه دادم؛ اما هیچ نتیجه‌ای نداشت و هیچ‌کسی با بنده تماسی نگرفت.
مدیران حداقل ظرفیت‌های سمن‌ها را ببینند تا بدانیم در چه حیطه‌ای فعالیت می‌کنید، چرا می‌ترسید؟ واقعاً نمی‌دانم! شما کار خودتان، صندلی و پرستیژتان را داشته باشید اما به مردم بگویید که چه‌کار می‌کنید!
وی خطاب به استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: سمن‌ها در جلسات از نیروی‌انسانی و اقدامات صورت‌گرفته صحبت می‌کنند نه‌همچون برخی از مدیران که در نشست‌های این استان آمارهای غیرواقعی ارائه دهند. امیدوارم از ظرفیت‌های دانشگاهی، پژوهش‌ها و ظرفیت‌های سمن‌ها استفاده شود.
سید اسداله هاشمی مدیرکل محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد در پاسخ به این فعال زیست‌محیطی گفت: شما اگر طرحی ارائه دادید پس چطور بنده را نمی‌شناسید؛ بنده 24 سال سابقه کاری دارم حدود 18 تشکل زیست محیطی شناخته شده در استان داریم و اولین بار هست که شما را می‌بینم.
هاشمی در ادامه بیان داشت: وقتی قرارداد با سمن‌ها بسته می‌شود مدیر خوب و عالی هستیم اما وقتی منابع مالی در اختیار نداشته باشیم و نتوانیم قراردادی ببندیم بد می‌شویم؛ در قراردادها هیچ کار غیرقانونی انجام نخواهیم داد.
وی افزود: متوجه نشدم که گلایه شما شخصی و یا اداری و.. هست! نمی‌توانیم یک میلیارد تومان اعتبار برای آموزش به یک سمن دهیم سمن‌ها باید طرح توجیهی داشته باشند اهداف، نتیجه و برنامه آن باید مشخص باشد.
وی بیان داشت: به والله من آقای روکام و آقای شهبازی [روکام: چون خودت حضور نداشتی.] را در آتش سوزی‌ها ندیده‌ام؛ مستندات موجود هست. برای اولین بار در سطح استان دهیاران مناطق حفاظت شده دنای غربی و شرقی را به تجهیزات اطفای حریق تجهیز کردیم و کلاس‌های آموزشی در تقویت کشاورزی برای روستاییان برگزار شد تا میزان سموم و پودرهای کشاورزی به خاک وارد نشود. ما در بین و در دل مردم هستیم با آن‌ها صحبت می‌کنیم، این‌ها صوری نیست و مستندات موجود است فعالیت ما با مردم است اگر مردم و مشارکت مردم را نداشته باشیم حفاظت از محیط زیست معنا ندارد به این موضوع اعتقاد واقعی و قلبی داریم.
هاشمی بیان داشت: با 2 سازمان مردم نهاد رسمی و قانونی در استان که مورد تأیید محیط زیست کشور است قرارداد 100 میلیون تومانی بسته شده است که در استان مشارکت‌های مردمی را داشته باشند.
مدیرکل محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد بیان داشت: اولاً هیچ اشکالی ندارد که انسان کت و شلوار بپوشد. هیچ مشکلی نیست؛ موقع کار باید لباس کار بپوشد و بعد از آن هم کت و شلوار بپوشد.
کشت گیاهان دارویی را به جد پیگیری می‌کنیم؛ و آموزش برای مردم و جامعه هدف در منطقه دنا برگزار شده است چون دنا به عنوان یک طرح ملی است اعتبارات ملی هم دارد و در این منطقه به عنوان پایلوت فعالیت می‌کنیم.
همچنین با همکاری دانشگاه یاسوج 2 دستگاه سنسور در منطقه حفاظت شده دنا که میزان گازها را در آتش سوزی تعیین می کتد نصب کردیم. دوربین‌های فوق پیشرفته عملیاتی شده است که از شهر یاسوج می‌توانیم مناطق حفاظت دنا را آنلاین رصد کنیم.
هاشمی ادامه داد: اعتقاد داریم که تشکل‌های مردم نهاد حلقه‌ی واسط حاکمیت و مردم است سمن‌ها باید به حفظ محیط زیست کمک کنند نه اینکه یک چاقو زیر گلوی بنده بگذارند و بگویند یا قرارداد یا نقد می‌کنیم. این شهامت را دارم که بگویم هیچ کار غیرقانونی انجام نمی‌دهم و نیازی به تعریف و تمجید هم ندارم.
وی افزود: اولین اداره‌ای بودیم که اتاق در اختیار سازمان‌های مردم نهاد گذاشتیم. تشریف بیاورید درب اتاق ما به روی شما باز هست و هیچ اشکالی ندارد اگر ما را زیرسوال ببرید. هدف این هست که به عنوان دولت و حاکمیت بین مردم باشیم.

انتقاد شدید فعال زیست محیطی از مدیران کهگیلویه و بویراحمد در حضور استاندار + پاسخ تند مدیرکل محیط زیست

تهیه شده توسط پایگاه خبری کبنا نیوز

اخبار سیستان و بلوچستان

جدیدترین اخبار سراسر ایران و دنیا با بخش خبری دیتی وب ببیند
بخش خبری وبسایت دیتی وب: دیتی نیوز

شهریار شکوهی

Next Post

صلح سیاه در کاخ سفید

چ سپتامبر 16 , 2020
صلح سیاه در کاخ سفید | دیتی نیوز کاخ سفید روز سه‫شنبه میزبان مراسم امضای دو توافق برای عادی‫سازی روابط میان رژیم صهیونیستی با امارات و بحرین بود. همزمان با این مراسم انتفاضه سراسری در فلسطین برگزار و پرچم‌های فلسطین در اعتراض به امضای این توافقنامه‌های ننگین برافراشته شد.به گزارش […]
خبر جدید | اخبار ایران و جهان | دیتی نیوز | دیتی وب