دست بنیاد مسکن استان بوشهر بر گلوی توسعه روستاها

دست بنیاد مسکن استان بوشهر بر گلوی توسعه روستاها | دیتی نیوز

هر وقت صحبت از عقب ماندگی استان بوشهر می شود سریعاً سراغ عوامل خارج از استان و مسئولان مرکز نشین می رویم بدون اینکه ذره‌ای به خودمان بنگریم تا ببینیم سهم عوامل درون استانی در محرومیت و عدم توسعه یافتگی استان بسیار بیشتر از عوامل خارجی است.
به کرات ثابت کرده‌ایم که خودمان یعنی عوامل درونی استان، شوق فراوانی در نابودی بستر رشد استان داریم و از هیچ کاری دریغ نکرده ایم.

 

خبردار شدیم که شماری از دهیاران استان، نسبت به افزایش هزینه‌های درخواستی بنیاد مسکن در روستاها به عنوان حق مهندسی گلایه‌مند هستند؛ به گفته آنها این مبلغ اخیرا جهش چند برابری داشته که پرداختش برای روستاییان بسیار دشوار است.

با قدری کنکاش و پرس و جو متوجه شدیم که هجوم بنیاد مسکن به روستاییان به این یک مورد ختم نشده و در موارد دیگری نیز بضاعت مالی روستاییان را نشانه رفته است؛ داستان از این قرار است که بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان بوشهر در لوای ارائه خدمات فنی صدور پروانه ساختمان روستایی به یکباره حق مهندسی را چندین برابر نموده است و روستاییان نیز چاره‌ای جز پرداخت ندارند و بنیاد مسکن بدون اینکه نظارتی بر اقدامات خویش داشته باشد، ارتقای کیفیت ساخت و سازهای روستایی را بهانه قرار داده و حق مهندسی را به دلخواه خودشان تا جایی که می توانسته‌اند افزایش داده‌اند بدون اینکه توجه نمایند در این شرایط اقتصادی، توانی برای مردم باقی نمانده است.
فراموش کرده‌اند که دو تا از ماموریت هایی که حضرت امام خمینی(ره) بر عهده این نهاد گذاشته یعنی رسیدگی به محرومین و مستضعفین و بستر سازی برای سازندگی کشور به دست خودشان در حال نابودی و به محاق رفتن است.

 

ما استانی محروم هستیم که روستاییان ما بیشتر از همه در محرومیت قرار دارند؛ امروز بنیاد مسکن استان بوشهر به مردم توضیح دهد که چه اقدامی در راستای محرومیت‌زدایی از مناطق محروم روستاهای استان بوشهر داشته است، آنچه مشخص است بخش ساختمان و مسکن پس از کشاورزی بیشترین سهم را در اقتصاد یک روستا دارد به عبارتی تقویت و توسعه بخش مسکن روستایی باعث بهبود ارتقاء کیفیت زندگی، ایجاد اشتغال پایدار، توسعه روستا، افزایش درآمد و کاهش فقر و در نتیجه باعث محرومیت‌زدایی می شود، اما در استان بوشهر شاهدیم که بنیاد مسکن به عنوان متولی توسعه و عمران روستاهای استان، نه تنها در این مسیر قرار نگرفته بلکه با افزایش هزینه‌های روستاییان ، توان آنها را در ساخت مسکن نیز از آنها گرفته است.

 

متاسفانه رسالت بنیاد مسکن از بهسازی سکونتگاه های روستایی به سمت درآمدزایی بنیاد تغییر پیدا کرده بدون آنکه به تبعات این کار توجه نمایند؛ امروز روستاها و دهیاران استان هر اقدامی در جهت توسعه روستاها بخواهند انجام دهند حق عوارض بالا سریعا یقه آنها را فشرده و اجازه عمران و آبادانی آن روستا را نمی‌دهد.

یکی دیگر از این موارد دریافت حق عوارض از دهیاری ها برای اجرای روکش آسفالت است که مبلغ هنگفتی از سوی بنیاد اخذ می‌شود؛ مبالغی که خیلی از دهیاری‌ها را مجبور می کند کوچه های خاکی را بر آسفالت ترجیح داده تا کماکان روستاییان ما شاهد چهره دست نخورده روستاها همانند ۵۰ سال پیش باشند.

این موارد بالا را نه مرکز نشینان بر ما تحمیل نموده‌اند و نه استان‌های مجاور حقی را از ما غصب کرده‌اند بلکه به عوامل درون استانی بر می‌گردد که باید هرچه زودتر اصلاح شود.
بنیاد مسکن استان بوشهر در کنار و کمک دهیاری‌ها قرار گیرد تا نقش این بنیاد در اذهان عمومی، وجه مثبت و موثر در راستای توسعه روستاها و محرومیت‌زدایی پیدا کرده و بیش از این از رسالت و ماموریت خویش فاصله نگیرد.

 

 

The post دست بنیاد مسکن استان بوشهر بر گلوی توسعه روستاها appeared first on پایگاه خبری صدای استان.

دست بنیاد مسکن استان بوشهر بر گلوی توسعه روستاها

اخبار سیستان و بلوچستان

جدیدترین اخبار سراسر ایران و دنیا با بخش خبری دیتی وب ببیند
بخش خبری وبسایت دیتی وب: دیتی نیوز

شکوهی

Next Post

اهدای جایزه ۲۰۲۰ انجمن جهانی پیوند اعضا به پزشک ایرانی

چ سپتامبر 16 , 2020
اهدای جایزه ۲۰۲۰ انجمن جهانی پیوند اعضا به پزشک ایرانی | دیتی نیوز به گزارش کبنانیوز، کنگره بین المللی انجمن پیوند (TTS) جایزه ۲۰۲۰ recognition awards خود را به دکتر سید علی ملک حسینی پدر پیوند کبد ایران اهدا کرد تا از فعالیت‌های شبانه‌روزی و موفقیت‌های برجسته این پزشک ایرانی […]
خبر جدید | اخبار ایران و جهان | دیتی نیوز | دیتی وب