روزي به نام گنجينه پرافتخار شعر فارسي!

روزي به نام گنجينه پرافتخار شعر فارسي! | دیتی نیوز

در ميان ملّتهاي با سابقه و متمدّن جهان، شايد نتوان ملّتي را نشان داد كه مانند ايرانيان، ادبيات و بخصوص شعر آنچنان در زندگي اشان آميخته باشد كه از نوزادي ، بصورت لالائي و در تمام طول زندگي و حتي پس از مرگ با آنان همراه باشد. فرهنگ غني ايران بويژه پس از آميختگي در فرهنگ الهي اسلام، چنان شكوفا شد كه در تمام زمينه مورد توجّه سرزمينهاي دور و نزديك قرار گرفت و دستاوردهاي نوابغ ايراني تا مدتها منبع اصلي مراجعه محقّقان و دانشمندات دنيا قرار گرفتند. در اين ميان زبان و ادبيات فارسي، از چنان رشد و گسترشي برخوردار شد كه بزودي به عنوان دوّمين زبان اسلام كاربردي جهاني يافت و همين مسأله از حدود هزار سال پيش تاكنون شعر و ادب فارسي را مطلوب صاحبان انديشه در جهان كرده است و اين هنر ارزشمند را از افتخارات ايران و ايراني قرار داده است.
با چنين جايگاهي كه ادبيات و شعر در زندگي ايرانيان دارد شايسته بود كه روزي به اين نام در تقويم رسمي كشور ثبت شود و اين هنر متعالي به عنوان يكي از نمادهاي فرهنگ اصيل ايراني-اسلامي مورد توجّه بيشتر قرار گيرد. لذا در سال ۱۳۸۱ روز ۲۷شهريور، سالروز درگذشت شاعر برجسته معاصر ايران، استاد سيدمحمد حسين بهجت معروف به شهريار، كه اشعار نابش به دو زبان فارسي و تركي شهرت جهاني دارد، به عنوان روز شعر و ادب فارسي پيشنهاد شد، كه در شوراي فرهنگ عمومي كشور مورد تصويب قرار گرفت و پس از تأييد شوراي عالي انقلاب فرهنگي به نام روز شعر و ادب فارسي در تقويم رسمي كشور ثبت شد تا ضمن توجّه ويژه به اين هنر اصيل و افتخار آفرين ايراني، از شاعري برجسته و معاصر كه از نظر توانائي ادبي، در عرصه‌هاي مختلف شعر و ادب طبع‌آزمائي كرده و تا آخرين نفس همراه و مدافع مردم و ارزشهاي اسلامي بوده، به عنوان شاعري برجسته و مردمي، تجليل به عمل آيد.
امّا با وجود گذشت ۱۸ سال از انتخابي چنين شايسته و بجا و ضرورتي كه در برگزاري باشكوه مراسم اين روز وجود دارد، بنظر مي رسد كه ازسوي برخي از متوليان امر هنوز عنايت چنداني به اين موضوع وجود نداشته است، كه علّت آن را، همچنانكه در مواردي به آن اعتراف نيز شده است، بايد در انتقاد به انتخاب سالروز وفات شهريار به اين مناسبت دانست، امّا بايد گفت كه انتخاب سالروز وفات شهريار به عنوان روز شعر و ادب فارسي، به معاصر بودن و جهت گيري مردمي و ايماني اين شاعر مربوط مي شود، كه عمر با بركت و هنر متعالي خود را در خدمت ايمان، مردم و وطن قرار داد و در حاليكه برخي از شاعران و هنرمندان برآمده از اين آب و خاك، بفريب دنيا و شياطين گرفتار شده و بعضاً براي خوشايند دشمنان، دهن كجي به اعتقادات و ارزشهاي مردم را برگزيده اند، شهريار تا آخرين لحظه حيات، مردم و آرمانهاي آنها را رها نكرد و در راه تعالي آنان هيچگاه از پاي ننشست.
ياد شاعر آزاده و مردمي سيدمحمدحسين شهريار و روز شعر و ادب فارسي را گرامي مي داريم و همگان را به بهره برداري از گنجينه حكمت آفرين شعر فارسي توصيه مي كنيم. ‌

روزي به نام گنجينه پرافتخار شعر فارسي!

روزنامه نورخوزستان

اخبار سیستان و بلوچستان

جدیدترین اخبار سراسر ایران و دنیا با بخش خبری دیتی وب ببیند
بخش خبری وبسایت دیتی وب: دیتی نیوز

شکوهی

Next Post

آمادگي سپاه براي فعال شدن گشت هاي امنيتي در اهواز ‌ اطلاعيه سپاه خوزستان در پي سرقت‌ها و ناامني‌هاي اخير ‌

چ سپتامبر 16 , 2020
آمادگي سپاه براي فعال شدن گشت هاي امنيتي در اهواز ‌ اطلاعيه سپاه خوزستان در پي سرقت‌ها و ناامني‌هاي اخير ‌ | دیتی نیوز سپاه ولي عصر(عج) خوزستان در اطلاعيه‌ اي اعلام كرد: در پي درخواست‌هاي اخير مردمي نسبت به ارتقاء امنيت عمومي جامعه در پي سرقت‌ها و ناامني‌هاي اخير […]
خبر جدید | اخبار ایران و جهان | دیتی نیوز | دیتی وب