سهم بالای نهادهای مالی از تامین کسری بودجه

سهم بالای نهادهای مالی از تامین کسری بودجه | دیتی نیوز

پول و تجارت ، شانزدهمین مرحله از حراج‌های هفتگی اوراق بدهی دولتی در ۲۵ شهریور برگزار شد. طبق اعلام بانک مرکزی، در این هفته ۸ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان اوراق بدهی دولتی عرضه شد. از این میزان، ۲ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان مربوط به اوراق فروش نرفته مراحل گذشته و ۶ هزار میلیارد تومان، اوراق بدهی تازه منتشر شده بود. جدول زیر اطلاعات اوراق عرضه‌شده در این مرحله را نشان می‌دهد:

5

بر اساس اعلام بانک مرکزی، ارزش کل اوراق فروش‌رفته در مرحله شانزدهم برابر با ۳ هزار و ۷۶ میلیارد تومان بوده‌است؛ بنابراین در این مرحله ۳۶٫۶۱ درصد کل اوراق عرضه‌شده به فروش رسید که نسبت به هفته‌گذشته کاهش یافته‌است. در هفته گذشته ۵۷٫۳ درصد کل اوراق عرضه‌شده به ارزش ۳ هزار و ۴۱۰ میلیارد تومان به فروش رسید. (گزارش هفته گذشته را در اینجا بخوانید)

پس از آنکه در هفته‌های گذشته مشارکت سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی یا به بیان دیگر میزان فروش اوراق در بازار سرمایه نسبت به نهادهای مالی (بازار پول) افزایش یافته‌بود، طی دو هفته گذشته میزان خرید اوراق بدهی از طریق بازار سرمایه به شدت افت کرده‌است. در این هفته ۹۴٫۸ درصد از کل اوراق فروش رفته به ارزش ۲ هزار و ۹۱۵ میلیارد تومان توسط نهادهای مالی (بازار پول) خریداری شد. در نقطه مقابل ۱۶۰ میلیارد و ۸۶۰ میلیون تومان از اوراق منتشر شده در بازار سرمایه توسط سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی خریداری شد که حاکی از مشارکت ۵٫۲ درصدی می‌باشد. در هفته گذشته  ۲۵ درصد از اوراق‌ بدهی فروش‌رفته به ارزش ۸۵۰ میلیارد تومان توسط سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی خریداری شده‌بود. نمودار زیر میزان اوراق بدهی دولتی عرضه‌شده و فروش‌رفته در شانزدهمین حراج هفتگی اوراق بدهی دولتی را نشان می‌‌دهد:

8

همانگونه که مشخص است در این مرحله از حراج اوراق بدهی دولتی، نهادهای مالی نسبت به سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی مشارکت پررنگی‌ داشته‌اند. این هفته ۴ بانک  و ۳ صندوق سرمایه‌گذاری در حراج اوراق بدهی دولتی شرکت کردند که ارزش سفارشات خرید آن‌ها به ۲ هزار و ۹۳۰ میلیارد تومان رسید. این میزان از ارزش سفارشات برابر با ۳۰ درصد ارزش کل اوراق منتشر شده‌بود. این در حالی است که در حراج هفته گذشته ارزش سفارشات خرید نهادهای مالی ۷۰ درصد ارزش کل اوراق عرضه شده بود. این معیار (ارزش سفارشات خرید به ارزش کل اوراق عرضه شده) را می‌توان معیاری از میزان تمایل بانک‌ها برای خرید اوراق بدهی دانست. نمودار زیر نسبت ارزش سفارشات خرید ثبت شده از سوی نهادهای مالی به ارزش کل اوراق عرضه شده را به تفکیک مراحل حراج‌های هفتگی نشان می‌دهد:

7

همانگونه که مشخص است نسبت سفارش از سوی نهادهای مالی در هفته گذشته پس از کاهش چندین هفته در مرحله گذشته افرایش یافته‌بود، مجدداً در این مرحله کاهش یافت. ‌

به طور کلی طی شانزده مرحله حراج صورت گرفته، ۶۷ هزار میلیارد تومان اوراق بدهی دولت در قالب ۲۱ اوراق با سررسیدهای مختلف از سوی خزانه‌داری عرضه شده‌است که ۶۵ هزار و ۷۸۱ میلیارد تومان آن به فروش رسیده‌است. همچنین ۲ هزار میلیارد تومان از اوراق بدهی در هفته پانزدهم نیز در مرحله پذیره‌نویسی به فروش رسید. بنابراین تا پاپان این مرحله در مجموع ۶۷ هزار و ۷۸۱ میلیارد تومان اوراق بدهی دولتی به فروش رسیده‌است. نمودار زیر میزان عرضه اوراق بدهی دولتی و همچنین میزان فروش موافقت‌ شده (برنده) در حراج را به تفکیک مراحل انجام شده نشان می‌دهد:

9

دو هفته قبل خبری برای اولین‌بار از سوی اقتصاد آنلاین مطرح شد. طرحی از سوی وزارت اقتصاد در حال بررسی است که بر اساس آن برای پوشش کسری بودجه امسال، ۱۵۰ هزار میلیارد تومان از منابع حاصل از تسعیر خالص دارایی‌های خارجی بانک مرکزی برداشت شود. این رویکرد جبران کسری بودجه در حقیقت همان استقراض از بانک مرکزی و چاپ پول است و تمام تلاش‌های بانک مرکزی برای جلوگیری از پولی کردن کسری بودجه را از میان خواهد برد. به بیان دیگر، در صورت اجرایی شدن این طرح، شروع مجدد موج تورمی در کشور دور از ذهن نیست.

کارشناسان کسری بودجه امسال را ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار میلیارد پیش‌بینی می‌کنند. اگر فرض کنیم که کسری بودجه محقق شده امسال۲۲۰ هزار میلیارد تومان باشد و ۷۵ درصد از کسری بودجه از طریق انتشار اوراق بدهی دولت پوشش داده شود، دولت باید تا پایان سال در حدود ۱۶۵ هزار میلیارد تومان اوراق بدهی به فروش برساند. تا هفته شانزدهم حراج‌های هفتگی، دولت موفق به فروش ۶۷ هزار و ۷۸۱ میلیارد تومان از این اوراق شده‌است. به بیان دیگر در حدود ۴۱ درصد از میزان مورد نظر پوشش داده‌شده‌است. اگر فرض کنیم که تا پایان سال ۱۹ مرحله دیگر از حراج‌های هفتگی برگزار شود، به طور میانگین باید در هر مرحله در حدود ۵ هزار میلیارد تومان اوراق بفروش برسد. تا پایان مرحله شانزدهم این میزان در حدود ۴ هزار و ۲۳۶ میلیارد تومان بوده‌است. بنابراین به نظر می‌رسد که وزارت اقتصاد به جای آنکه بر روی راه‌حل‌های تورم‌زا که نتیجه‌ای به جز فشار مضاعف بر روی خانوار ندارد پافشاری کند، تمرکز را برای افزایش جذابیت اوراق بدهی قرار دهد. نمودار زیر ارزش اوراق فروش رفته تا مرحله شانزدهم و همچنین ارزش اوراق باقی‌مانده مورد نیاز برای پوشش ۷۵ درصد کسری بودجه امسال را نشان می‌دهد:

4

با اعلام بانک مرکزی، هفدهمین مرحله از حراج‌های هفتگی اوراق بدهی دولتی، هفته آینده با عرضه ۵ هزار و ۱۵۰ میلیارد تومان در قالب سه نماد ادامه می‌یابد که تمام این اوراق مربوط به اوراق فروش نرفته مراحل گذشته است. جدول زیر مشخصات اوراق بدهی دولتی که در هفته آتی عرضه خواهد شد را نشان می‌دهد:

6

سهم بالای نهادهای مالی از تامین کسری بودجه

مرجع و منشور اخبار اقتصادی

اخبار سیستان و بلوچستان

جدیدترین اخبار سراسر ایران و دنیا با بخش خبری دیتی وب ببیند
بخش خبری وبسایت دیتی وب: دیتی نیوز

شهریار شکوهی

Next Post

پیش‌بینی خروج ۲۰۰ میلیارد دلار پول از بورس‌های بین‌المللی

پ سپتامبر 17 , 2020
پیش‌بینی خروج ۲۰۰ میلیارد دلار پول از بورس‌های بین‌المللی | دیتی نیوز   پول و تجارت به نقل از بلومبرگ، بانک جی‌پی‌مورگان پیش‌بینی کرد: در سه ماه جاری صندوق‌های ثروت ملی کشورها و صندوق‌های بازنشستگی برای متعادل کردن پورتفوی خود ۲۰۰ میلیارد دلار پول خود را از بورس‌های بین‌المللی بیرون […]
خبر جدید | اخبار ایران و جهان | دیتی نیوز | دیتی وب