بیشتر از انیشتین از مغزمان استفاده می‌کنیم؟

بیشتر از انیشتین از مغزمان استفاده می‌کنیم؟ | دیتی نیوز

شاید بارها شنیده باشید که انیشتین فقط از فلان درصد مغزش استفاده کرده و ما از مقداری بسیار کمتر از آن. اما آیا واقعا ما از مقدار کمی از توانایی‌های مغز خود استفاده می‌کنیم؟
دانشمندان می‌گویند که اینطور نیست و مغز ما پر مصرف‌ترین و پیچیده‌ترین بخش بدن ما است که کارهای زیادی از آن برمی‌آید، از توانایی تولید جریان الکتریسیته گرفته تا ذخیره اطلاعات تا بی‌نهایت.
عضوی بدون حس
با اینکه مغز پر از رگ‌های خونی و دریافت‌کننده‌های درد است اما درد در خودش را حس نمی‌کند. حتی بعضی از جراحی‌های مغز، در زمان هشیاری بیمار انجام می‌شود و بیمار هم دردی را حس نمی‌کند. زمانی که فردی سردرد می‌گیرد تصور می‌شود که ریشه این درد مغز است اما واقعیت این است که عضلات و پوستی که مغز را احاطه کرده‌اند علت سردرد هستند.
پرمصرف‌ترین عضو بدن
مغز در مقایسه با دیگر اعضای بدن، زیاده‌خواه‌ترین عضو بدن و در عین حال کارآمدترین آن‌ها است. مغز حدود ۳ درصد از وزن بدن را به خود اختصاص داده است اما برای ادامه کار خود حدود ۳۰ درصد از حجم خون بدن را لازم دارد. این حجم از خون باعث می‌شود که مغز همواره سرزنده و البته سرعت واکنش‌هایش هم در بالاترین حد ممکن باشد. محققان می‌گویند که مغز در ۱۰۰۰۰/۱ ثانیه به محرک‌ها واکنش نشان می‌دهد.
استفاده از مغز، حتی بیشتر از انیشتین!
بیشتر مردم باور دارند که تنها از بخش کوچکی از مغز خود استفاده می‌کنند. اما این مسئله تصوری است که به خاطر فیلم‌های علمی- تخیلی و گزارش‌های غیر علمی در اکثر مردم پدید آمده است. جالب است بدانید که در اکثر اوقات ما در حال استفاده از حداکثر ظرفیت مغز خود هستیم. واقعیت این است که مغز انسان دائماً در حال فعالیت است. احساس کردن، پردازش کردن، حرکت کردن و حتی خواب دیدن، همه محصول فعالیت‌های مغز است. مغز ما حتی هنگامی که ما در خواب عمیق هستیم، شدیداً در حال کار کردن است.
مصرف زیاد انرژی
نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد که بخش زیادی ار انرژی کودکان پیش دبستانی صرف رشد مغزشان می‌شود. محققان نشان دادند زمانی که مغز کودکان در حال رشد است، رشد جسمانی کم‌تر می‌شود تا انرژی بیشتری به مغز اختصاص پیدا کند. اما در دوران بلوغ که رشد جسمی بیشتر می‌شود، مغز با سرعت کم‌تری رشد می‌کند. مغز برای اینکه کار خود را درست انجام بدهد، نیاز به تغذیه و مواد غذایی مناسبی دارد. کودکان کم سن‌وسالی که هنوز مراحل رشدشان کامل نشده و در حال یادگیری و رشد هستند نیاز بیشتری به انرژی و تغذیه خوب دارند.
تغییر کار عصب‌ها
توانایی‌های مغز در طول زمان و با توجه به نیازهای ما تغییر می‌کند و خود را با شرایط جدید زندگی تطبیق می‌دهد. مطالعات نشان می‌دهد که شبکه‌های عصبی مغز که مرتبط با دیدن هستند در افرادی که نابینا متولد می‌شوند تغییر می‌کند. عصب‌های حسی بینایی در مغز افراد نابینای مادرزاد، برای پردازش صداها، تغییر شکل می‌دهند. به همین دلیل افرادی که دچار مشکل در یکی از اندام‌های حسی‌شان می‌شوند اندام‌های دیگرشان قوی‌تر می‌شود تا این ناتوانی را جبران کنند.
منحصربه‌فرد، مثل اثر انگشت!
تحقیقات نشان می‌دهند که شیوه کار مغز هر نفر مختص خودش بوده و با دیگران تفاوت می‌کند. محققان از الگوهای نوار مغزی متوجه شدند که مغز هر فردی الگوی عملکرد مخصوص به خودش را دارد و شاید به همین دلیل است که هر فرد با فرد دیگر از نظر شخصیت و رفتار متفاوت است. محققان از این مسئله این‌طور نتیجه گرفته‌اند که اگر فعالیت‌های مغزی هر فردی مختص به خودش است احتمالاً هر فردی الگوی مراقبت و درمان مخصوص به خودش را هم دارد.
مغزی کوچک‌تر از انسان اولیه
خیلی‌ها تصور می‌کنند که مغز انسان امروزی بزرگ‌تر از مغز انسان‌های اولیه است اما مطالعات باستان‌شناسی نشان می‌دهد که مسئله کاملاً برعکس است. محققان با بررسی اسکت انسان‌های اولیه متوجه شدند که با گذشت زمان حجم مغز انسان‌ها کمتر و کمتر شده است. بعضی از دانشمندان تصور می‌کنند که دلیل این مسئله تغییر شکل بدن و کوچک‌تر شدن بدن انسان امروزی است. بدن انسان امروزی در طول ۱۰ هزار سال گذشته، نسبت به اجدادش کوچک‌تر شده است و به همان نسبت مغز کوچک‌ترین هم دارد. اما دلیل کوچک‌تر شدن مغز چیست؟ هرچه بدن بزرگ‌تر باشد سیستم عصبی بیشتر و بزرگ‌تری هم دارد. به همین خاطر به میزانی که بدن کوچکتر می‌شود حجم مغز هم کم می‌شود.
ذخیره‌ اطلاعات تا بی‌نهایت
حافظه کامپیوترها همیشه گنجایش مقدار مشخصی از اطلاعات را دارد، اما مغز می‌تواند تا بی‌نهایت اطلاعات را درون خود ذخیره کند اما کمبود خواب می‌تواند بر این توانایی اثر بگذارد و قابلیت ذخیره‌سازی اطلاعات را کاهش دهد.
منبع: ایرنا زندگی

بیشتر از انیشتین از مغزمان استفاده می‌کنیم؟

روزنامه ابتکار

اخبار سیستان و بلوچستان

جدیدترین اخبار سراسر ایران و دنیا با بخش خبری دیتی وب ببیند
بخش خبری وبسایت دیتی وب: دیتی نیوز

شکوهی

Next Post

سرفیس Duo از تست مقاومت جان سالم به در برد

د سپتامبر 21 , 2020
سرفیس Duo از تست مقاومت جان سالم به در برد | دیتی نیوز اخیرا عملکرد گوشی منحصر به فرد مایکروسافت با دو نمایشگر، سرفیس Duo که به تازگی وارد بازار شده در تست مقاومت مورد بررسی قرار گرفته است.سرفیس Duo یک گوشی گران قیمت است و احتمالا خریداران زیادی در […]
خبر جدید | اخبار ایران و جهان | دیتی نیوز | دیتی وب