تبعیض در آموزش و پرورش؛ برخی غوطه ور در مدارس خاص و برخی مستأصل از ثبت نام و یا تعویض کلاس مدارس عادی/استاندار و هادی زارع پور به مردم پاسخگو باشند!

تبعیض در آموزش و پرورش؛ برخی غوطه ور در مدارس خاص و برخی مستأصل از ثبت نام و یا تعویض کلاس مدارس عادی/استاندار و هادی زارع پور به مردم پاسخگو باشند! | دیتی نیوز

مقدمه: پایگاه خبری تحلیلی کبنا نیوز بنا دارد هر هفته مشکلات و سهل انگاری‌های موجود را در راستای مطالبات مردم نسبت به دستگاه‌های اجرائی منتشر نماید و دستگاه مربوطه را موظف به پاسخگویی و البته عمل در مورد گزارش منتشر شده نماید. در این راستا گزارش مطالبه منتشر شده متوجه رئیس دستگاه مذکور و استاندار (به عنوان عالی‌ترین مقام استان) که می‌تواند مقام مسئول مربوطه را بازخواست نماید و مردم نیز از وی مطالبه گری می‌نمایند، خواهد بود و مردم از ایشان نیز پاسخگویی و عمل را خواستارند. مردم می‌خواهند بدانند آیا استاندار نسبت به دستگاه‌ها و مسئولان زیردست خود نظارتی دارد؟ آیا استاندار در جلسه شورای اداری استان مسئولان را بازخواست می‌کند و یا صرفاً این شورا گعده و دورهمی هفتگی مدیران به ریاست استاندار است و…؟

در فصل تابستان و بلکه در ایام سال تحصیلی، یکی از دغدغه‌های مردم انتخاب مدرسه برای تحصیل فرزندان خویش است. بنا بر مقررات غیرعادلانه آموزشی کشور، برخی از امتیازات خاص برخوردار بوده و برای آنها انتخاب مدارس با امکانات و تجهیزات بهتر و معلمان کارآزموده‌تر در اولویت هستند و به قولی از بقیه مردم برابرتر هستند! البته این قسمت که مدارس خاص برای آدم‌های خاص در نظر گرفته شده است ربطی به آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد ندارد و این مرکز آموزشی، بر طبق مقررات ناعادلانه بالادستی باید مدارس خاص را در اختیار افراد دارای امتیاز استفاده از آن مدارس قرار دهد.
سخن در این است که از این مدارس خاص (مدارس شاهد، فرهنگیان و …)، افراد غیر خاص از نظر دارا بودن امتیاز مربوطه (والبته خاص از نظر نفوذ و…) برای حضور فرزندان خویش بهره می‌برند. این مدارس حق کسانی است که قانون در نظر گرفته شده است و اگر احیاناً جای خالی در این مدارس وجود داشته باشد، می‌بایست با ترتیبات و تشریفات و بر اساس امتیازاتی (همچون معدل، شغل پدر و …)، ظرفیت‌های خالی در این مدارس پر شود.
این روزهای شهریورماه، اولیاء به شدت در تکاپوی انتخاب مدرسه مناسب برای تحصیل فرزندان خویش هستند و هر کسی سعی می‌کند بهترین مدارس و برخی که دستشان کوتاه‌تر است به انتخاب مدرسه بر اساس بُعد مسافت و قرابت با خانه، قناعت می‌کنند.
موارد بسیاری هست و شیوع دارد که برخی با توجه به دامنه نفوذ در سطوح آموزش و پرورش و رئوس مدارس خاص، به سهولت فرزندان خود را در این مدارس ثبت نام می‌کنند و حتی دیده شده که بعضی از این افراد در انتخاب نوع مدارس خاص برای فرزندان خود مردد هستند که کدام را انتخاب کنند؛ چراکه هر کدام را بخواهند انتخاب کنند، دستشان باز است و این همه گزینه پیش رو برای آنها نیز دردسر شده است و می‌بایست به آنها محبت شود و آنها را از حالت تردید خارج کرد!
از سوی دیگر به کرات و با توجه به گزارش‌های مکرر مردمی، دیده شده که افراد نمی‌توانند بچه‌های خود را در مدرسه همجوار خانه خود ثبت نام کنند و یا حتی نمی‌توانند کلاس فرزند خود را در مدرسه محل تحصیل تعویض کنند. بهانه‌های بسیاری (همچون عدم ظرفیت و …) برای عدم ثبت نام فرزندانِ فرودستان جامعه ذکر می‌شود که برای فرادستانِ مرددِ در انتخاب مدارس خاص چنین بهانه‌هایی بیان نمی‌شود! (موارد ذکر شده در خصوص مدارس خاص و افراد صاحب نفوذ و ثبت نام در مدارس عادی و تعویض کلاس در همه شهرهای استان دیده شده و به طور خاص در مدارس مربوط به آموزش و پرورش یاسوج این موارد به شدت بسیار گزارش شده است.)
مقامات و مسئولان باید بدانند که همه فرزندان این آب و خاک با هم برابرند و عاری از جایگاه و نفوذ پدران آنها، همه فرزندانِ آینده ساز این سرزمین هستند و باید در فرصت‌های برابر رشد یابند و نه آنکه اگر فردی فلان مقام و کارشناس اداره آموزش و پرورش را می‌شناسد، فرزندش از موقعیت تحصیلی برتری برخوردار باشد. حسین کلانتری (استاندار) و هادی زارع پور (مدیرکل آموزش و پروش استان کهگیلویه و بویراحمد) باید در این خصوص نظارت کافی را داشته باشند و مرجع تظلم خواهی آموزشی مردم باشند و نگذارند که این رویه غلط عدالت آموزشی را ذبح نماید و از همین اوان کودکی، فرزندان این آب و خاک با مفاهیمی همچون بی عدالتی، پارتی بازی و تبعیض و … آشنا شوند و در ذهن و ضمیر آنها اثر سوء بگذارد….
پی نوشت:
کبنانیوز منتظر اقدام و عمل مسئولان است و صرفاً به ارائه پاسخ رسانه‌ای از سوی این مقامات کفایت نمی‌کند، ضمن اینکه پاسخ رسانه‌ای را نیز لازم می‌داند. لذا در این راستا تا حصول نتیجه نهایی به تکرار گزارش و به چالش کشیدن مسئولان مربوطه تا دستیابی به نتیجه درخور و رضایت مردم، ادامه خواهد داد.
 

تبعیض در آموزش و پرورش؛ برخی غوطه ور در مدارس خاص و برخی مستأصل از ثبت نام و یا تعویض کلاس مدارس عادی/استاندار و هادی زارع پور به مردم پاسخگو باشند!

تهیه شده توسط پایگاه خبری کبنا نیوز

اخبار سیستان و بلوچستان

جدیدترین اخبار سراسر ایران و دنیا با بخش خبری دیتی وب ببیند
بخش خبری وبسایت دیتی وب: دیتی نیوز

شهریار شکوهی

Next Post

اتحادیه اروپا به احیای هامون کمک میکند

د سپتامبر 21 , 2020
اتحادیه اروپا به احیای هامون کمک میکند | دیتی نیوز مدیرکل دفتر حفاظت و احیای تالاب‌های سازمان حفاظت محیط زیست ضمن اشاره به اینکه برنامه مدیریت زیست بومی تالاب هامون آماده شده است، گفت: مجامع بین‌المللی از جمله اتحادیه اروپا حدود ۱۰ میلیون یورو برای اجرای این برنامه به ما […]
خبر جدید | اخبار ایران و جهان | دیتی نیوز | دیتی وب