نقش موثر اسید فولیک در تقویت سیستم ایمنی

نقش موثر اسید فولیک در تقویت سیستم ایمنی | دیتی نیوز

عضو هیات علمی و فارموکولوژیست دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: اسید فولیک در تقویت سیستم ایمنی و عملکرد طبیعی سیستم عصبی نقش مهم و موثری دارد.
دکتر حمید ملازاده در گفت و گو با ایسنا، اظهارکرد: اسید فولیک جزء داروهای خانواده گروه ب بوده که محلول در آب است و مصرف آن عارضه خاصی برای بدن ایجاد نمی کند.
وی تولید گلبول های قرمز را از مهم ترین کاربردهای اسیدفولیک برشمرد و اظهارکرد: اسید فولیک در متابولیسم بدن، رشد سلولی و بلوغ گلبول های قرمز نیز تاثیر به سزایی دارد و کمبود آن در بدن احتمال خطر بروز پوکی استخوان، بیماری های قلبی و برخی از انواع سرطان ها را افزایش می دهد.
ملازاده با بیان اینکه این دارو به عنوان کاهنده عوارض برخی داروها نیز قابل استفاده است، عنوان کرد: در زنان بارداری که مجبور به استفاده از داروی ضد تشنج و صرع در بارداری هستند، این دارو به عنوان کاهش عوارض عصبی بر جنین تجویز می شود و کاربرد دارد.
وی توضیح داد: بدن ما قادر به ساختن اسیدفولیک نیست و باید آن را به شکل دارو با تجویز پزشک مصرف کنیم .
ملازاده با اشاره به شیوع کمبود اسیدفولیک در افرادی که اعتیاد به الکل دارند، مبتلایان به اختلالات گوارشی مزمن، بیماری های کلیوی و کبدی ، خاطرنشان کرد: خستگی، بی اشتهایی، کاهش وزن، یبوست ، افسردگی، مشکلات سیستم ایمنی ، تپش قلب و … از علایم و نشانه های کمبود اسید فولیک به شمار می رود.
وی به موادغذایی حاوی اسیدفولیک اشاره کرد و گفت: عدس، جگر، سبوس برنج، انواع مغزها به ویژه بادام زمینی و اسفناج دارای مقادیر فراوانی اسید فولیک است.

نقش موثر اسید فولیک در تقویت سیستم ایمنی

تهيه شده توسط پایگاه خبری مردم سالاری آنلاین

اخبار سیستان و بلوچستان

جدیدترین اخبار سراسر ایران و دنیا با بخش خبری دیتی وب ببیند
بخش خبری وبسایت دیتی وب: دیتی نیوز

شکوهی

Next Post

مرکز مهارت آموزی در دانشگاه فرهنگیان لرستان ایجاد می‌شود

د سپتامبر 21 , 2020
مرکز مهارت آموزی در دانشگاه فرهنگیان لرستان ایجاد می‌شود | دیتی نیوز سفیر افلاک سفیر مردم لرستان، خبر لرستان، اخبار لرستان، لرستان به گزارش سفیر افلاک، محمدرضا آذرخش در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در راستای همکاری و ارتقای شایستگی، حرفه ای دانشجو معلمان در جلسه ای با حضور مسئولین دانشگاه […]
خبر جدید | اخبار ایران و جهان | دیتی نیوز | دیتی وب