نگران داروهای بیماران خاص هستیم

نگران داروهای بیماران خاص هستیم | دیتی نیوز

رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت، نسبت به مشکلات تامین داروهای بیماران خاص در شرایط تحریم ها، ابراز نگرانی کرد.
به گزارش  مهر، مهدی شادنوش، با بیان اینکه پیوند عضو در کشور یکی از حوزه‌ها پرافتخار نظام سلامت است، افزود: در روزهای ابتدایی شیوع کرونا، اعمال جراحی پیوند عضو متوقف شدند ولی بلافاصله با تشکیل کمیته‌های علمی، پروتکل‌های پیوندی را طراحی کردیم.
وی گفت: از اواخر اسفند ۹۸ پیوند عضو از سر گرفته شد و تا دهم اردیبهشت ۹۹ حدود ۳۶ پیوند عضو اورژانسی در کشور انجام شد.
شادنوش ادامه داد: متأسفانه تعداد پیوندهای ما در دوران ۶ ماه ابتدایی سال ۹۹ نسبت مدت مشابه سال گذشته تقریباً ۳۰ درصد کاهش داشته و این مشکلی است که در همه جای دنیا وجود دارد و حتی در بسیاری از کشورها پیوند عضو متوقف شده است.
وی با بیان اینکه برای فرهنگ سازی پیوند عضو در دو سال اخیر گام‌های بلندی برداشته شده، افزود: تعداد اهدای عضو بر اساس هر یک میلیون نفر جمعیت در کشور به عنوان یک شاخص جهانی در نظر گرفته می‌شود و با توجه به این شاخص، ایران در ۱۱ ماه سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷، سه پله ارتقا داشته است.
رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت در خصوص تأمین دارو برای بیماران پیوندی اظهار کرد: آنچه در این روزها ما را بیشتر آزار می‌دهد، مسئله دارو برای بیماران پیوندی و سایر بیماران خاص است.
وی با بیان اینکه تولید بعضی از این داروها در انحصار یک یا دو کشور است و متأسفانه به دلیل تحریم‌های اعمال شده تهیه آنها سخت شده است، افزود: با تلاش مدیران کشور مشکل عمده‌ای تاکنون نداشته ایم ولی نگران هستیم که سلامتی بیماران به خاطر موارد مختلف از جمله انتقال ارز یا تحت فشار قرار گرفتن کارخانه‌های تولیدکننده، به خطر بیافتد.
شادنوش با اشاره به انجام بیش از ۶۰ هزار عمل پیوند در کشور، خاطرنشان کرد: همه اعمال جراحی که در دنیا برای پیوند عضو وجود دارد، در ایران نیز انجام می‌شوند و هیچ عمل پیوندی نیست که ما از عهده آن برنیاییم.

نگران داروهای بیماران خاص هستیم

تهيه شده توسط پایگاه خبری مردم سالاری آنلاین

اخبار سیستان و بلوچستان

جدیدترین اخبار سراسر ایران و دنیا با بخش خبری دیتی وب ببیند
بخش خبری وبسایت دیتی وب: دیتی نیوز

شکوهی

Next Post

ترامپ: برجام انجام هر کاری را غیرممکن می کرد

د سپتامبر 21 , 2020
ترامپ: برجام انجام هر کاری را غیرممکن می کرد | دیتی نیوز دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در مصاحبه با شبکه فاکس‌نیوز بار دیگر با «فاجعه‌» خواندن توافق هسته‌ای ایران مدعی شد که با برجام، امکان توافق میان رژیم صهیونیستی و کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس وجود نداشت. رئیس‌جمهور آمریکا در این […]
خبر جدید | اخبار ایران و جهان | دیتی نیوز | دیتی وب