کِشنده هیدروژنی کانسپت مرسدس

کِشنده هیدروژنی کانسپت مرسدس | دیتی نیوز

دنیا برای حمل کالاهای مختلف به سراسر جهان به کامیون‌های کِشنده نیاز دارد اما این وسایل نقلیه آلایندگی زیادی دارند. دایملر می‌خواهد این مشکل را برطرف کند و به همین دلیل کِشنده پاک کانسپتی را برای آینده نزدیک معرفی کرده است. این کانسپت که GenH2 نام دارد، یک کِشنده هیدروژنی سنگین است که برای حمل‌ونقل‌های مسافت طولانی ساخته شده است. این کِشنده که توانایی‌هایی مشابه کِشنده دیزلی آکتروس دارد، از وزن ناخالص ۴۰ تن و ظرفیت حمل بار ۲۵ تن برخوردار است.
اما مهم‌تر از همه این‌ها، وجود دو مخزن هیدروژن مایع درGenH2 است که هرکدام ظرفیت ذخیره ۴۰ کیلوگرم هیدروژن را دارند. این کانسپت همچنین به یک سیستم پیل سوختی ۳۰۰ کیلوواتی و یک پکیج باطری ۷۰ کیلووات ساعتی مجهز شده که می‌تواند به‌طور موقت ۴۰۰ کیلووات انرژی اضافی ارائه کند. این باطری‌ها برای پشتیبانی قدرتی از سیستم سلول سوختی در مواقع خاصی مثل هنگام اوج بار در زمان شتاب‌گیری یا هنگام حرکت با بار کامل در سربالایی تعبیه شده است.
در نسخه پیش‌تولید این کِشنده هیدروژنی دو موتور الکتریکی وجود دارد که حداکثر خروجی هرکدام برابر با ۴۵۰ اسب بخار قدرت و ۲۰۷۰ نیوتن متر گشتاور است اما خروجی مداوم آن‌ها ۳۱۰ اسب بخار قدرت و ۱۵۷۷ نیوتن متر گشتاور خواهد بود. ویژگی اصلی GenH2 این است که کِشنده‌ای دوستدار محیط‌زیست خواهد بود و با مخازن هیدروژن پُر می‌تواند تا هزار کیلومتر را طی کند که برای حمل‌ونقل‌های طولانی ایده‌آل است. هرچند GenH2 از نظر فنی یک کانسپت است اما به گفته مرسدس، این کانسپت پیش‌نمایشی از یک نسخه تولیدی محسوب می‌شود که تا نیمه دوم دهه جاری به تولید انبوه خواهد رسید.
اما GenH2 تنها کامیون جدید معرفی‌شده توسط دایملر نیست زیرا این شرکت آلمانی به‌طور هم‌زمان پیش‌نمایشی از کامیونeActros LongHau- را هم ارائه کرده که یک کامیون الکتریکی مسافت طولانی است. این کامیون برای پوشش ترددهای منظم در مسیرهایی قابل‌برنامه‌ریزی طراحی شده است. بُرد eActros حدود ۵۰۰ کیلومتر خواهد بود و قرار است در سال ۲۰۲۴ آماده تولید شود.
طبق قوانین اتحادیه اروپا، رانندگان کامیون بعد از ۴.۵ ساعت رانندگی باید حداقل ۴۵ دقیقه استراحت کنند و شارژ کامیون در این مدت بخش زیادی از انرژی لازم برای ادامه مسیر را تامین می‌کند. هرچند برای تولید نسخه مسافت طولانی eActros باید تا سال ۲۰۲۴ صبر کنیم اما نسخه توزیعی آن که برای اولین بار در سال ۲۰۱۸ معرفی شد سال آینده به تولید خواهد رسید. به گفته دایملر، این کامیون از بُرد ۲۰۰ کیلومتری پروتوتایپ خود فراتر خواهد رفت. به گفته این شرکت، کامیون‌های الکتریکی برای حمل بار کمتر و مسافت کوتاه‌تر بهتر خواهند بود درحالی‌که مدل‌های هیدروژنی برای بارهای سنگین‌تر و مسافت‌های طولانی‌تر گزینه بهتری هستند.
منبع: پدال (pedal.ir)

کِشنده هیدروژنی کانسپت مرسدس

روزنامه ابتکار

اخبار سیستان و بلوچستان

جدیدترین اخبار سراسر ایران و دنیا با بخش خبری دیتی وب ببیند
بخش خبری وبسایت دیتی وب: دیتی نیوز

شکوهی

Next Post

تبدیل کوله‌پشتی به دستگاه اسکن مغز!

د سپتامبر 21 , 2020
تبدیل کوله‌پشتی به دستگاه اسکن مغز! | دیتی نیوز پژوهشگران آمریکایی با همکاری زهرا آقاجان، دانشمند ایرانی، یک کوله‌پشتی ارائه داده‌اند که می‌تواند به بررسی فعالیت‌های مغز بپردازد.به گزارش ایسنا و به نقل از مجله ساینس، دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا، لس‌آنجلس با همکاری زهرا آقاجان، دانشمند ایرانی این دانشگاه، نوعی کوله‌پشتی […]
خبر جدید | اخبار ایران و جهان | دیتی نیوز | دیتی وب